Czy istnieje router dla małych firm, który wyświetla wykresy przepustowości w panelu administracyjnym?


Obsługuję wiele bibliotek publicznych, których sieci są aktualizowane w odpowiedzi na wniosek o grant. Biblioteki te zazwyczaj zawierają od 6 do 15 komputerów i oferują niewiele usług technicznych na miejscu lub zakontraktowanych zdalnie lub nie mają ich wcale.
Aby uzasadnić obecne i przyszłe zakupy, wiele bibliotek zażądało routerów, które mogą dostarczać wykresy przepustowości, które mogą wyświetlać na swoich panelach sterowania. Czy istnieje router dla małych firm, który wyświetla wykresy ruchu w interfejsie administratora sieci?
Router musi obsługiwać DHCP i podstawową zaporę ogniową. Żadne inne funkcje nie są wymagane. Ponadto raporty muszą po prostu przedstawiać ogólne trendy. Nie ma potrzeby pokazywania ruchu według adresu IP, protokołu/aplikacji lub pory dnia. Potrzebują tylko całego tygodnia po tygodniu, miesiąca po miesiącu, linii trendu.
Znam MRTG/PRTG/narzędzia, które zbierają dane SNMP z routera, ale biblioteki nie mają doświadczenia w ich konfigurowaniu. Rozważałem zainstalowanie oprogramowania pomidorowego na niektórych tanich routerach domowych/biurowych, ale jeśli jest produkt komercyjny do kupienia, będzie to znacznie łatwiejsze. Ponadto rady biblioteczne częściej akceptują zakup produktu komercyjnego niż „pękniętego”.
Każda pomoc będzie mile widziana.
Zaproszony:
Anonimowy użytkownik

Anonimowy użytkownik

Potwierdzenie od:

pfSense - wykresy w stylu rrd/mrtg są wbudowane, nie są wymagane żadne dostosowania ani pakiety stron trzecich.
Anonimowy użytkownik

Anonimowy użytkownik

Potwierdzenie od:

Tomato ma również ładny wykres przepustowości na żywo (SVG) - i może również wyświetlać aktualizowane w czasie rzeczywistym wykresy kołowe w oparciu o wykorzystanie QoS, z którego korzystam prawie codziennie (oczywiście po prostu pilnując rzeczy!). Jeśli ustalisz zasady z wyprzedzeniem - pięciominutowa praca - będą mogli natychmiast zobaczyć, co używa łącza, bezpośrednio z interfejsu internetowego. Podobnie jak inne oprogramowanie oparte na WRT, możesz nawet administrować nim zdalnie lub używać SSH, dzięki czemu możesz wprowadzać ustawienia awaryjne lub zmiany konfiguracji bez konieczności obecności w razie potrzeby.
Nawiasem mówiąc, implementacja QoS Tomato (po odpowiednim dostrojeniu) faktycznie działa bardzo dobrze, podczas gdy DD-WRT opiera się na osobistym doświadczeniu niepowodzenia. Nie ryzykowałem jeszcze używania OpenWRT, więc nie mogę ręczyć za jego skuteczność, ale Tomato jest naprawdę łatwy do flashowania na obsługiwanym WRT54GL (WRT54G v4) lub

inne obsługiwane urządzenie Linksys
http://en.wikipedia.org/wiki/L ... GL... Tani, wesoły i bardzo stabilny, po prostu włożyłem to pudełko i zapomniałem.
Jest inny, szczególnie dobry sprzęt, na którym można uruchomić oprogramowanie sprzętowe WRT/Tomato, chociaż trzymam się WRT54GL, ponieważ uwielbiam ich retro design i skalowalność ;-)
Anonimowy użytkownik

Anonimowy użytkownik

Potwierdzenie od:

Jeśli to możliwe, zainstalowałbym OpenWRT, a następnie zainstalowałbym pakiety snmpd i luci-app-statistics. Dzięki SNMP możesz używać Cacti do tworzenia wykresów, a dzięki statystykom aplikacji luci możesz przeglądać historię ruchu w postaci wykresów w interfejsie sieciowym routera. Jedyną rzeczą do zapamiętania jest to, że statystyki są zapomniane po ponownym uruchomieniu routera.
Anonimowy użytkownik

Anonimowy użytkownik

Potwierdzenie od:

Zakładając, że biblioteki, o których mowa, działają na serwerze Windows, zalecam użycie dowolnego routera w małej firmie (używamy Linksys RV042s) i po prostu uruchomienie PRTG. Możesz go skonfigurować tak, aby zbierał dane uruchomione jako usługa, a gdy klient zostanie uruchomiony, będzie pobierał dane zebrane z usługi. Polecam router biznesowy, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że raport SNMP będzie potrzebny.
Ma to kilka zalet:
  • Użytkownicy nie muszą logować się do prawdziwego routera, aby zbierać informacje. Moim zdaniem zmniejsza to prawdopodobieństwo, że uda im się coś zepsuć. PRTG jest tylko do odczytu.
  • Szkolenie użytkowników PRTG będzie prawdopodobnie łatwiejsze niż szkolenie ich w zakresie korzystania z interfejsu routera.
  • Możesz użyć PRTG do wykonywania prostych powiadomień e-mail przez pingowanie kluczowych systemów lub połączeń VPN, chociaż możesz nie otrzymywać wiadomości, jeśli ich połączenia internetowe są całkowicie rozłączone lub ich router jest wyłączony.
  • Wymaga minimalnego czasu instalacji i praktycznie bez dodatkowego sprzętu.
  • W przypadku małych ustawień (do 10 monitorów) PRTG jest bezpłatne.
  • OŚWIADCZENIE: Używam PRTG, ale jeśli istnieje sposób na uzyskanie danych o użytkowaniu według pory dnia przez długi okres, nie jestem tego świadomy. W zasadzie otrzymujesz godzinę, która upłynęła (w małych odstępach), dzień po minucie, ostatni miesiąc po godzinie i rok po dniu. Raporty niestandardowe dają trochę więcej, ale niewiele.

Aby temu przeciwdziałać, jeśli w bibliotece działa jakieś oprogramowanie do kontroli dostępu (przezroczysty serwer proxy do filtrowania itp.), Może być konieczne uzyskanie dodatkowych informacji o tym, co jest zgodne z danymi systemami. Jeśli obecnie tego nie robią, ale chcieliby, wówczas pfSense może być dla Ciebie lepszy - można z nim zintegrować pakiety takie jak SquidGuard lub DansGuardian (patrz pfSense).

http://forum.pfsense.org/index ... 64662
http://forum.pfsense.org/index ... g64662), chociaż w rzeczywistości nie korzystałem z pfSense ani tych pakietów (ale mam klientów, którzy chcą to zrobić).
Anonimowy użytkownik

Anonimowy użytkownik

Potwierdzenie od:

DD-WRT
http://www.dd-wrt.com
ma zarówno miesięczny podgląd ruchu, jak i monitor przepustowości w czasie rzeczywistym jako część domyślnych stron stanu sieci. Po zainstalowaniu i uruchomieniu nie jest wymagane nic poza przeglądarką internetową. I chociaż większość ludzi pobiera i instaluje go samodzielnie, oferuje również płatne usługi komercyjne i instalację. Oto kilka zrzutów ekranu z obu stron mojej konfiguracji.

Aby odpowiedzieć na pytania, Zaloguj się lub Zarejestruj się