Win2k3: Jakie pliki można usunąć z dysku systemowego i jakiego narzędzia można użyć do ich usunięcia?


W

strategiczny

Pytanie brzmi „Jak zmaksymalizować wolne miejsce na dysku systemowym” i obejmuje takie rzeczy, jak zmniejszenie dysku, zmiana zmiennej środowiskowej TEMP, usunięcie pliku hibernacji, zminimalizowanie pliku stronicowania, zakup większego dysku itp.

taktyczny

pytanie, jakie pliki można bezpiecznie usunąć i czy usunąć je za pomocą polecenia systemu plików, czy też gdzieś zmienić ustawienia przechowywania.
Na przykład rozmiar C:/WINDOWS/Installer na moich komputerach to 1,5 GB, a najnowsze pliki na nim mają 50 dni. Całkowita ilość wolnego miejsca na dysku C: wynosi 3G. Czy właściwym podejściem jest zapisanie ich na dysku optycznym na wszelki wypadek, a następnie usunięcie ich z wiersza poleceń, czy też istnieje jakieś ustawienie rejestru, które pozwoli Win2k3 zrobić coś bardziej skomplikowanego? A może to 1,5 grama cennego skarbu?
Edycja: problem jest szczególnie dotkliwy w przypadku maszyn wirtualnych, w których będą migawki systemu w wielu konfiguracjach. 8 GB dysku (początkowo) wystarczy do uruchomienia Win2K3, Visual Studio, SQL Server i rozwijanej aplikacji, ale z czasem usuwanie starych poprawek pochłania wystarczającą ilość zasobów, aby zapobiec zastosowaniu nowych.
Zaproszony:
Anonimowy użytkownik

Anonimowy użytkownik

Potwierdzenie od:

Nie usuwaj zawartości% SYSTEMROOT% \ Installer. Jeśli to zrobisz, w najlepszym przypadku nie będziesz w stanie odinstalować i/lub przywrócić żadnego programu zainstalowanego z bazy danych Instalatora Windows, aw najgorszym wszystkie programy obsługiwane przez Instalatora Windows, które twierdziły, że mogą automatycznie odzyskać dane, przestaną działać ( lub przynajmniej denerwuje Cię co sekundę, gdy Instalator Windows konfiguruje okna dialogowe programu bla bla, gdy program jest zawieszony.)
Nie ma bezpiecznego, zautomatyzowanego sposobu czyszczenia dysku. Po usunięciu oczywistych plików (% TEMP%,% SYSTEMROOT% \ Temp,% SYSTEMROOT% \ SoftwareDistribution \ Download) pozostaje tylko usunąć nieużywane pliki i skompresować rzadko używane pliki.
Możesz także usunąć (ukryte + systemowe) foldery w% SYSTEMROOT%, które zawierają poprawki/łaty Windows Update do odinstalowania kopii zapasowych, jeśli nie planujesz odinstalować łatek Windows.
Anonimowy użytkownik

Anonimowy użytkownik

Potwierdzenie od:

YMMV. Kiedy naprawdę potrzebuję zwolnić trochę miejsca, przechodzę do C: \ WINDOWS i usuwam wszystkie katalogi sprzed wielu miesięcy o takich nazwach:
$NtUninstallKB887742$

Przypuszczam, że jeśli poprawka została zainstalowana w ciągu kilku miesięcy i zainstalowałem wystarczającą liczbę kolejnych poprawek, to prawie nigdy nie chcę (ani nawet nie mogę) odinstalować tej poprawki.
Ryzyko polega na tym, że po usunięciu tego katalogu masz gwarancję, że nie będzie można odinstalować danej poprawki. Jeśli jednak poprawka powoduje problem, zwykle powinieneś się dowiedzieć dość szybko. Nadal nie słyszałem, żeby ktokolwiek znalazł to miesiące po tym, jak poprawka Microsoftu spowodowała duży problem.
Biorąc pod uwagę rozmiar nowoczesnych dysków twardych, zakładając, że mówimy o nowoczesnym komputerze, nie zawracałbym sobie głowy drobiazgami, takimi jak gigabajt lub dwa w sumie. Nie, chyba że masz fantastyczną potrzebę zwolnienia miejsca tuż przed wymianą całego dysku twardego na znacznie większy. Jeśli masz tak mało miejsca, że ​​zwolnienie jednego gigabajta zrobi dużą różnicę, odkładasz tylko to, co nieuniknione.
Aby zwolnić miejsce, kliknij prawym przyciskiem myszy Mój komputer i wybierz Właściwości. Kliknij kartę Przywracanie systemu. Wybierz dysk i kliknij „Ustawienia ...”. Możesz zmniejszyć procent dysku, który będzie używany przez Przywracanie systemu.
Nie musisz mieć pliku stronicowania na każdym dysku. W tym samym oknie „Właściwości” sekcji „Mój komputer” przejdź do sekcji „Zaawansowane” i kliknij opcję „Ustawienia” w polu „Wydajność”. Następnie w wyskakującym okienku przejdź do zakładki Zaawansowane. Dolne pole to „Pamięć wirtualna”… kliknij „Zmień”. Możesz kontrolować, gdzie masz pliki stronicowania i ich rozmiar. Zwykle mam tylko plik wymiany na jednej partycji.
Anonimowy użytkownik

Anonimowy użytkownik

Potwierdzenie od:

Moją przytłaczającą odpowiedzią - przynajmniej w twoim przypadku - jest zakup większego dysku twardego. Dyski twarde są tanie i istnieją narzędzia do łatwej migracji systemu/danych na większy dysk twardy.
Jednak usunięcie „niepotrzebnych” plików często wiąże się z problemami z wydajnością/konserwacją systemu. Jeśli nie wiesz dokładnie, co robisz, polecam użycie narzędzia innej firmy w celu „wyczyszczenia” dysku twardego (na przykład

CCleaner
http://www.ccleaner.com/
).

I zawsze miej dobre kopie zapasowe

w tamtych czasach schrzaniłeś sprawę.
Cieszyć się,
Robert S. Cartaino

Aby odpowiedzieć na pytania, Zaloguj się lub Zarejestruj się