Porównaj ceny domen i usług IT, sprzedawców z całego świata

Aktualizacja dysków RAID 5 w DELL 2950 za pomocą kontrolera Perc 6i


Obecnie mamy DELL 2950 z 4 dyskami SAS o pojemności 400 GB i szybkością 10 obr./min w macierzy RAID 5 i jeden z tych dysków uległ awarii. Z braku identycznych części (nie daj mi klapsa, to nie moja wina) i nie mogąc wyprodukować identycznych zamienników, zdecydowaliśmy się na uaktualnienie kół do najnowszych "standardowych" rozmiarów i prędkości.
Zasadniczo zamierzamy kupić 7 dysków o pojemności 450 GB przy 15 obr./min (więc możemy mieć zapasowy) i stopniowo wymieniać wszystkie istniejące dyski na nowe.
Tego już się nauczyliśmy od firmy DELL;
  • Może zastąpić 400 GB 450 GB, ale zostanie użyte tylko 400 GB
  • Możemy dodać dysk do tablicy pojedynczo, a kontroler rozszerzy tablicę
  • Prędkości wrzeciona mieszającego są w porządku, zasadniczo uzyskają wartości średnie

Co my robimy

nie

Wiesz, co się stanie, gdy WSZYSTKIE dyski zostaną zamienione i są teraz dyskami o pojemności 450 GB, czy kontroler RAID automatycznie rozszerza macierz, aby wykorzystać wszystkie 450 GB na każdym dysku, czy też otrzymamy 50 GB zmarnowanego miejsca na każdym dysku?
A jeśli otrzymamy 50 GB zmarnowanego miejsca na każdym dysku, czy kontroler pozwoli nam stworzyć nową macierz RAID 5 przy użyciu tych 6 50 GB przestrzeni, a następnie użyć jej w naszym systemie operacyjnym.
Jeśli nie możemy użyć 50 GB, to nie obchodzi nas (to tylko 100 funtów!), Ale byłoby miło wiedzieć, abyśmy nie zakładali, że możemy go użyć!
Zaproszony:
Anonimowy użytkownik

Anonimowy użytkownik

Potwierdzenie od:

PERC 6i to urządzenie LSI, więc ogólnie wszystko, co jest związane z kontrolerami MegaRAID SAS, będzie działać z Dell PERC.

Możemy dodać dysk do tablicy pojedynczo, a kontroler rozszerzy tablicę

Zauważysz, że tak nie jest. Wystarczy dodać dyski, aby były dostępne do użytku w nowym kontenerze, ale nic nie będzie rosło automatycznie. Powinieneś być w stanie użyć narzędzi Dell OpenManage, aby dodać dysk do macierzy jako zamiennik dla uszkodzonego lub offline dysku - macierz zostanie zregenerowana poprzez zapisanie nadmiarowych danych na tym dysku.

Nie wiemy, co się stanie, gdy WSZYSTKIE dyski zostaną wymienione i są teraz dyskami o pojemności 450 GB, czy kontroler RAID automatycznie zwiększy macierz, aby wykorzystać wszystkie 450 GB na każdym dysku, czy skończymy z 50 GB zmarnowanego miejsca na każdym dysku.?

Pierwsza z nich to druga - macierz będzie tego samego rozmiaru z zmarnowanym miejscem na każdym z dysków. Ale możesz spróbować

rozwiń swój dysk wirtualny
http://support.dell.com/suppor ... 88479
za pomocą OpenManage Storage Manager. Należy pamiętać, że rozszerzenie dysku wirtualnego nie spowoduje rozszerzenia zawartych w nim partycji i systemów plików. Aby to zrobić, będziesz potrzebować dodatkowego oprogramowania -

GParted live CD
http://gparted.sourceforge.net/livecd.php
powinien obsługiwać większość potrzeb związanych ze zmianą rozmiaru i obsługiwać kontroler od razu po wyjęciu z pudełka.

czy kontroler pozwoli nam stworzyć nową macierz RAID 5 przy użyciu tych 6 50GB przestrzeni

Tak, ale powinieneś to zrobić tylko wtedy, gdy rozszerzenie dysku nie jest możliwe z jakiegoś powodu.
To powiedziawszy, jest to złożona operacja, która może zakończyć się niepowodzeniem i zabrać wszystkie dane na dowolnym etapie, dlatego zdecydowanie zaleca się utworzenie kopii zapasowej, którą można szybko przywrócić (na przykład cały obraz dysku).
Anonimowy użytkownik

Anonimowy użytkownik

Potwierdzenie od:

Syneticon-dj ma wiele zalet, ale myślę, że ta jest najważniejsza:

To powiedziawszy, jest to złożona operacja, która może zakończyć się niepowodzeniem i zabrać wszystkie dane na dowolnym etapie, dlatego zdecydowanie zaleca się utworzenie kopii zapasowej, którą można szybko przywrócić (na przykład cały obraz dysku).

Gdybym to był ja, włożyłbym do macierzy jeden z nowych pojedynczych dysków o pojemności 450 GB i odbudowałbym go. To pozwala ci wyprowadzić cię z niebezpiecznej i upokorzonej pozycji. Po zakończeniu nie wróciłbym do tego stanowiska. Zamiast tego wykonałbym kopię zapasową danych w tablicy, usunąłbym wszystkie dyski, zbudowałbym nową tablicę z pozostałych 6 dysków. Następnie przywróć dane z kopii zapasowej.
Gdy nowa macierz będzie gotowa do pracy i będzie działać płynnie, wezmę oryginalny dysk 450 GB 15K i włożę go z powrotem do nowej macierzy jako zapasowy.
Logika jest taka, że ​​nie chciałbym w kółko degradować macierzy podczas wymiany dysków i nie chciałbym ryzykować utraty kolejnego dysku. I wreszcie, dzięki tej metodzie nie musisz później majstrować przy narzędziach do partycjonowania lub pojedynczych woluminach, aby uzyskać zwiększony wzrost pamięci masowej.
Anonimowy użytkownik

Anonimowy użytkownik

Potwierdzenie od:

jeśli wszystkie wymienione dyski są większe, oryginalna macierz zużyje tylko 400 GB na każdym dysku, ale możesz utworzyć kolejną macierz z wolnego miejsca/wrzecion, jeśli naprawdę potrzebujesz (nie warto tego robić, jeśli o mnie chodzi)

Aby odpowiedzieć na pytania, Zaloguj się lub Zarejestruj się