Porównaj ceny domen i usług IT, sprzedawców z całego świata

Najlepsze ustawienie systemu plików dla scenariusza częściowej utraty danych: OK


Szukam najlepszego sposobu na skonfigurowanie systemów plików/partycji dla serwera pamięci masowej, z naciskiem na to, że częściowa utrata danych nie stanowi problemu.
Powiedzmy, że mam dyski 4x3TB i chcę je rozmieścić tak, aby a) mieć maksymalną dostępną przestrzeń dla partycji przechowywania oraz b) partycje systemowe są dublowane i mogą wytrzymać awarię jednego dysku. (częściowa utrata danych w tym scenariuszu nie jest tak dużym problemem, powiedzmy, że przechowujemy odtwarzalne dane, ale ich odtworzenie zajmuje bardzo dużo czasu)
Moje obecne podejście jest następujące:
  • RAID1 - & > EXT4 na dwóch partycjach ~ 100 GB na różnych dyskach dla plików systemowych.
  • LVM- & > DMCRYPT- & > EXT4 z innymi partycjami i dyskami. (pamięć musi być zaszyfrowana)

Ciekawostką jest: Czy będę mógł zamontować urządzenie dmcrypt po, powiedzmy, awarii dysku nr 3 (podczas gdy dysk nr 1 i dysk nr 2 to te, które mają partycje RAID) (w najgorszym przypadku wszystkie utracone dane) i zastąpieniu ? A co z systemem plików ext4, czy mogę to naprawić? Jestem pewien, że stracę wszystkie dane zapisane na tym konkretnym dysku, ale co z resztą?
Być może brakuje mi systemu plików/programu, który dobrze radzi sobie z takimi sytuacjami, ale w większości przypadków chodzi o odzyskiwanie danych, co w tym przypadku niewiele pomaga. Jestem otwarty na inne odpowiednie podejście.

EDYTOWAĆ
: Oczywiście mógłbym użyć DMCRYPT- & > EXT4 dla wszystkich partycji pamięci masowej, ale potrzebuję do tego jednego punktu montowania i oczywiście nie będzie problemu z otwarciem wszystkich dmcryptów po ponownym uruchomieniu (przy powyższej konfiguracji wystarczy to zrobić tylko raz).
Zaproszony:
Anonimowy użytkownik

Anonimowy użytkownik

Potwierdzenie od:

Jeśli nie zależy Ci na częściowej utracie danych i nie potrzebujesz redundancji - radziłbym stworzyć osobny system plików na każdym dysku fizycznym i partycjonować go „programowo”. Zakładam, że używasz go do zaszyfrowanych danych lub czegokolwiek innego - w takim przypadku często można podzielić dane na katalogi - na przykład na podstawie sumy plików md5 - i częściowo podzielić dane na różne dyski. Podłączenie nie stanowi problemu - możesz mieć wspólny klucz do odszyfrowania urządzeń blokowych hostowanych w niezaszyfrowanej pamięci.
Jeśli potrzebujesz redundancji, po prostu użyj raid5 lub czegoś podobnego. Lub - więcej pamięci "oprogramowania" - gluster lub ceph.
Standardowe systemy plików nie są przygotowane na sytuację, w której część miejsca, w którym się znajdują, zniknie.
Anonimowy użytkownik

Anonimowy użytkownik

Potwierdzenie od:

Oprócz głównej partycji systemowej 100 GB nie ma w ogóle macierzy RAID. Reszta będzie zależeć od tego, jak zorganizowany jest Twój LVM i jego podstawowe komponenty - informacje, których nie podałeś.

Aby odpowiedzieć na pytania, Zaloguj się lub Zarejestruj się