Porównaj ceny domen i usług IT, sprzedawców z całego świata

Jak zmniejszyć liczbę strzałów na Freenas


Mam serwer Freenas jako serwer zapasowy - każdej nocy wykonuje migawkę zestawu danych, a kilka minut później uruchamia zadanie rsync, aby wykonać kopię zapasową danych na moich Freenas.
W interfejsie internetowym mam tylko opcję automatycznego tworzenia migawek i automatycznego ich usuwania po pewnym czasie.
Czy ktoś ma scenariusz do cienkich ujęć? Chcę mieć tylko dzienną migawkę z ostatniego tygodnia, tygodniową migawkę z ostatnich 6 tygodni i miesięczną migawkę 2 miesiące przed tymi 6 tygodniami ...
(Dane nie są trwałe, więc przerzedzenie obrazów pozwoli zaoszczędzić miejsce).
Zaproszony:
Anonimowy użytkownik

Anonimowy użytkownik

Potwierdzenie od:

Możesz użyć skryptu napisanego przez fracai na forach Freenas. Skrypt jest hostowany na githubie, nazywa się zfs-rollup. Potrzebujesz tylko pliku rollup.py. Linki na końcu.
Używam go od wielu lat i działa naprawdę dobrze. W linii poleceń określasz kilka parametrów: 1) prefiks (filtr) dla nazw migawek do usunięcia, 2) zbiór danych, w którym ma przeszukiwać (będzie rekurencyjny), oraz 3) interwały dla każdego z nich chce zatrzymać.
W poniższym przykładzie migawki z prefiksem „auto” zostaną usunięte ze zbioru danych BACKUP/nas, które nie pasują do przedziałów czasowych z 7 dni, 4 tygodni i 3 miesięcy.

rollup.py -i codziennie: 7, co tydzień: 4, co miesiąc: 3 -p auto -r BACKUP/nas

Możesz to zainstalować bez problemu w GUI Freenas. Osobiście określam różne zadania cron dla różnych zestawów danych, więc mogę przechowywać różne liczby kopii zapasowych w zależności od moich typów danych.
Forum/źródło Freenas do celów skryptowych
https://www.ixsystems.com/comm ... 0304/
https://www.ixsystems.com/comm ... 0304/
Źródło skryptów na Github
https://github.com/fracai/zfs-rollup
https://github.com/fracai/zfs-rollup

Aby odpowiedzieć na pytania, Zaloguj się lub Zarejestruj się