Wybór dysku SSD jako woluminu rozruchowego na serwerze HP


I

pytanie, które ostatnio zadałem
https://serverfault.com/questi ... tions
Jeśli chodzi o użycie korporacyjnych dysków SAS 10 tys. Obr./min w porównaniu z linią środkową 7,2 tys.
  • Ceny mniejszych dysków półprzewodnikowych wymagających intensywnego odczytu, odpowiednich dla woluminów rozruchowych, niewiele różnią się od dysków twardych.
  • Zwiększenie ilości operacji we/wy może być korzystne, zwłaszcza w sytuacjach takich jak ponowne uruchamianie i poprawki, w których chcesz jak najszybciej przywrócić serwer do pracy.

To skłoniło mnie do dokładniejszego zbadania dostępnych opcji. Używam zestawu HP, więc moje pytania dotyczą tego, ale bez wątpienia niektóre z nich mają zastosowanie wszędzie.
Po pierwsze, kilka osób wspomniało, że HP tworzy dyski półprzewodnikowe zaprojektowane specjalnie do użytku jako wolumin rozruchowy. Patrzeć na

Specyfikacja dysku SSD HPE
http://www8.hp.com/h20195/v2/G ... W.pdf, jako idealny wymienia modele Read Intensive SFF/LFF. Czy o tym ludzie mówią? Widziałem kilka modeli specjalnie zatytułowanych „Enterprise Boot”, ale wciąż próbuję dowiedzieć się, czy są to starsze modele, czy nie. Wspomina także o modelach M.2, które muszę rozwinąć.
Po drugie, patrząc na opcje SSD dostępne dla obudowy HP DL380 Gen9 SFF, zauważyłem, że pojemności takie jak 80 GB lub 120 GB, które byłyby idealne dla woluminu rozruchowego, są dostępne tylko z interfejsem SATA.
Na przykład,

Dysk SFF o pojemności 120 GB do intensywnego odczytu
http://www8.hp.com/us/en/produ ... 81306
ma cenę katalogową 195 GBP. Jeśli chodzi o SAS, najtańszą opcją jest

480 GB Read Intensive Drive-3 SFF
http://www8.hp.com/us/en/produ ... 07706
839 £ wymienione. Pojemność pamięci masowej dla dysków SAS wynosi tylko 200 GB, ale są to opcje wymagające intensywnego zapisu lub użytku mieszanego, które są droższe niż dysk 480 GB wymagający intensywnego odczytu.
Dla porównania równoważny dysk twardy to

Dysk Enterprise SAS 300 GB 10 000 obr./min
http://www8.hp.com/uk/en/produ ... 94500
Cena katalogowa to 179 funtów, czyli bardzo blisko wspomnianego dysku SSD SATA o pojemności 120 GB.
Czy często brakuje dysków SSD SAS o niższej pojemności i koszcie, czy też mój przykład DL380 nie jest na równi? Jeśli tak, czy to oznacza, że ​​ludzie zwykle używają dysków SSD SATA jako woluminu rozruchowego? Czy to jest wskazane? Zawsze trzymałem się mantry trzymania się SAS, ponieważ zestaw poleceń SAS jest prawdopodobnie bardziej odpowiedni dla środowiska serwera, RAID itp. (Nie jestem ekspertem, więc muszę przyznać, że `` gram bezpiecznie '' w brak konkretnej wiedzy). Czy to zmienia użycie dysku SSD? Czy moje myślenie było złe od samego początku?
Arkusz danych dysków półprzewodnikowych HP zawiera kilka częściowo przydatnych rzeczy:

Dyski SSD SAS przesyłają dane w trybie pełnego dupleksu (dwukierunkowego), co pozwala na zwiększenie przepustowości we/wy w celu wyeliminowania wąskich gardeł ... Dyski SSD SATA świetnie nadają się do scenariuszy z bezpośrednim podłączeniem półdupleksowym (jednokierunkowym), w których priorytetem jest niższy koszt
... co pomaga wyjaśnić, dlaczego posiadanie interfejsu SAS poprawi wydajność.

Ponadto SAS używa poleceń SCSI do korekcji błędów i raportowania błędów, które mają większą funkcjonalność niż zestaw poleceń ATA używany przez Serial ATA (SATA).

Trudno, kiedy miałoby to znaczenie bez szczegółów. To właśnie słyszałem wcześniej i jest to jedna z wielu rzeczy, które chciałbym lepiej zrozumieć.
Muszę powiedzieć, że używam cen katalogowych tylko do porównania produktów - rozumiem, że rzeczywiste ceny rynkowe będą się różnić.
Zaproszony:
Anonimowy użytkownik

Anonimowy użytkownik

Potwierdzenie od:

Do pobrania używałbyś tanich dysków SSD HP SATA. Nie są szybkie. Ale świetnie nadają się do tego celu. (To wyraźnie dysk Intel SATA)
SATA jest w tym przypadku w porządku, ponieważ nie ma potrzeby stosowania dwuportowych dysków SAS na wewnętrznej płycie montażowej serwera (nie ma potrzeby przełączania awaryjnego lub wielościeżkowego).

Aby odpowiedzieć na pytania, Zaloguj się lub Zarejestruj się