Linux - jak całkowicie wyczyścić oprogramowanie instalacyjne


Używam Debiana i niedawno zaktualizowałem go do Squeeze.
Od tego czasu miałem wiele problemów z Webminem. Postanowiłem więc go usunąć za pomocą:
apt-get remove webmin

Następnie pobrałem źródło Webmin 1.530 i skompilowałem je. Ale proces instalacji utknął na godzinę, więc go anulowałem. Próbowałem nawet bez powodzenia zainstalować go za pomocą pliku .deb (instalacja zawiesza się na kilka godzin).
Od teraz nie mogę zainstalować Webmina, odkąd go odinstalowałem.
Chciałbym więc wiedzieć, jak mogę całkowicie usunąć wszystkie ślady Webmina na moim serwerze. A potem spróbuję zainstalować go ponownie.
Zaproszony:
Anonimowy użytkownik

Anonimowy użytkownik

Potwierdzenie od:

Zwykle radziłbym ci skorzystać
apt-get purge webmin

Ale działa to tylko wtedy, gdy pakiet jest zainstalowany. Więc możesz potrzebować
apt-get install webmin
apt-get purge webmin

Jeśli zainstalowałeś go ze źródła przy użyciu konfiguracji, make, make install, będziesz musiał uruchomić
make uninstall

z katalogu kompilacji, zakładając, że nadal istnieje.
Anonimowy użytkownik

Anonimowy użytkownik

Potwierdzenie od:

W Webmin nie ma nic do „kompilacji”. Jest napisany w Perlu z niektórymi JavaScriptami po stronie klienta i Javą. setup.sh to skrypt instalacyjny, który umieszcza pliki we właściwych miejscach, włącza usługę Webmin podczas rozruchu i tak dalej.
Tam

jest

skrypt deinstalacyjny generowany podczas uruchamiania setup.sh, który będzie znajdował się w katalogu Webmin (gdziekolwiek powiesz Webminowi, aby zainstalował się po uruchomieniu setup.sh) o nazwie "uninstall.sh". Ale jeśli instalacja utknęła na bardzo wczesnym etapie procesu, ten skrypt mógł nie zostać wygenerowany (powinien zostać wygenerowany, ponieważ lokalizacje są nieznane, dopóki nie powiesz mu, gdzie umieścić rzeczy, i byłoby frustrujące wiedzieć, gdzie go zainstalowałeś, kiedy chcesz usunąć). Podejrzewam, że taki scenariusz istnieje. Nie ma nic złego w instalacji; nie dałeś nam żadnych wskazówek

kiedy

zawieszony w trakcie. Po prostu od lat nie widziałem awarii podczas instalacji Webmina, z wyjątkiem przypadków patologicznych problemów z serwerem (awaria pamięci, awaria dysku, brak miejsca na dysku, brak pamięci itp.).
Zalecałbym zainstalowanie Webmina przy użyciu odpowiedniego repozytorium, które udostępnia Jamie

http://www.webmin.com
http://www.webmin.com
lub jeśli używasz również Virtualmin lub Cloudmin, użyj repozytoriów pod adresem

http://www.virtualmin.com
http://www.virtualmin.com... Używanie własnych pakietów ma większy sens i zapewnia wiele dodatkowych narzędzi umożliwiających śledzenie tego, co jest zainstalowane na serwerze, a także ułatwia i ułatwia usuwanie plików. Dzięki temu Twoja konfiguracja jest bardziej przewidywalna; Jeśli siedzę w systemie Debian z zainstalowanym Webminem z naszego pakietu, wiem, że Webmin znajduje się w/usr/share/webmin. Jeśli siadam na spakowanym systemie, muszę odgadnąć, gdzie on jest, lub zagłębić się w initscript, aby zobaczyć, na co wskazuje.
Zgadzam się z sybreonem ... próbujesz rozwiązać zły problem. Problem polega na tym, że nie wiesz, dlaczego Webmin nie został zainstalowany. Ponowna instalacja po prostu się nie powiedzie, dopóki nie zrozumiesz, dlaczego to nie działa i nie rozwiążesz problemu.
W każdym razie, aby odpowiedzieć na twoje pytanie, jeśli nie masz skryptu uninstall.sh w swoim katalogu Webmin:
Usuń katalog Webmin. To właśnie kazałeś mu użyć. Może to być/usr/local/webmin, może to być/opt/webmin, może to być/usr/share/webmin. Prawdopodobnie pierwszy.
Wyłącz usługę Webmin podczas rozruchu za pomocą skryptu Debian update-rc.sh (w każdym razie myślę, że tak to się robi w Debianie)
Usuń skrypt inicjujący Webmin (/etc/init.d/webmin)
Usuń wszystkie cronjobs Webmin; lub, jeśli zamierzasz ponownie zainstalować Webmina, możesz po prostu je zostawić i dwukrotnie sprawdzić, czy nie ma obcych przy użyciu edytora crontab w Webmin. Myślę, że pominie dodawanie cronjobów, jeśli już istnieją, nawet jeśli nie wie, że to aktualizacja.
To prawie wszystko. Webmin nie kompiluje się, nie dotyka żadnych katalogów systemowych poza tworzeniem skryptu startowego i nie pozostawia go przypadkowo w systemie.

Aby odpowiedzieć na pytania, Zaloguj się lub Zarejestruj się